Czytelnia POLIN: Dyskusja wokół książki: PAMIĘTNIKI Z MIŁOSNEJ. PAMIĘTNIK Z GETTA WARSZAWSKIEGO. MIŁOŚĆ W CIENIU ŚMIERCI. Henryk Makower, Noemi Makower, Wydawnictwo Austeria

Ulica Wolność, a raczej jej połowa przedzielona murem, prowadzi na cmentarz żydowski. Jedyna wolność, jaką jeszcze mają Żydzi w getcie, to wolność śmierci. Zresztą dla Niemców nawet sama nazwa tej ulicy jest zbyt rewolucyjna, zmienili więc ją na Zegarmistrzowską – Uhrmacherstrasse.

Henryk Makower

Chciałabym przeżyć tę wojnę i mieć jeszcze dzieci z moim kochanym Mańkiem. Dzieci, które nigdy nie widziały pożogi, mordów i zezwierzęcenia ludzkiej natury, dzieci, które tego nie zobaczą, które będą żyły w szczęśliwym kraju bez wojen i antagonizmów rasowych. Piszę to, co czuję, ale wiem, że to niemożliwe. Po pierwsze dlatego że mało prawdopodobne jest nasze przetrwanie, a po drugie czyż jest na świecie kraj, w którym nie będzie już w przyszłości wojny? Wojna tak się sprzęgła z historią ludzkości, że chyba zniknie z powierzchni ziemi razem z życiem tej ludzkości.

Noemi Makower

Noemi Wigdorowicz-Makower (ur. w 1912 w Warszawie, zm. w 2015 w Sztokholmie) – polska lekarka stomatolożka żydowskiego pochodzenia, wieloletnia pracowniczka naukowa Akademii Medycznej we Wrocławiu. Ukończyła Wydział Lekarski Uniwersytetu Warszawskiego. W 1940 r. przesiedlona do getta, gdzie pracowała w gabinecie dentystycznym oraz w ambulatorium gminnym. W getcie poznała męża Henryka Makowera. Po ucieczce z getta oboje ukrywali się w Miłosnej pod Warszawą. Podobnie jak mąż w 1944 r. wstąpiła jako ochotnik do Ludowego Wojska Polskiego. Od 1946 r. pracowała w Klinice Stomatologii Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie zdobywała poszczególne tytuły naukowe, a w 1977 r. otrzymała tytuł profesora nadzwyczajnego.

Henryk Makower (ur. w 1904 r. w Kaliszu, zm. w 1964 we Wrocławiu) – polski lekarz i badacz żydowskiego pochodzenia, profesor mikrobiologii Akademii Medycznej we Wrocławiu. Studiował biologię na Uniwersytecie Wileńskim, następnie medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po ukończeniu studiów, do wybuchu wojny pracował w Łodzi jako lekarz internista. W 1940 r. został przesiedlony do getta warszawskiego, gdzie był ordynatorem oddziału zakaźnego w Szpitalu Dziecięcym; brał udział w zwalczaniu tyfusu. W 1942 r. wziął ślub z Noemi Wigdorowicz. Po wojnie objął stanowisko adiunkta w Zakładzie Mikrobiologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Pracował jako profesor Zakładu Wirusologii Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej we Wrocławiu.

Szczegółowe informacje na temat wydarzenia uzyskacie Państwo pod adresem:
Nie bądź obojętny | Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie 

Data

22 marca 2023
Zakończone!

Czas

19:30

Lokalizacja

Online
Kategoria

Organizator

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Kod QR