Nowa publikacja | Żydowska pamięć o powstaniu w getcie warszawskim

Nakładem wydawnictwa Muzeum Getta Warszawskiego przy współpracy Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce ukazał się album „Żydowska pamięć o powstaniu w getcie warszawskim” pod redakcją Tamary Włodarczyk i Ignacego Einhorna.

Żydowska pamięć o powstaniu w getcie warszawskim jest częścią pamięci o Holokauście. Tej pamięci, która dla większości Żydów stała się moralnym obowiązkiem i wypełnieniem sformułowanego przez Emila Fackenheima 614 przykazania: „Nie będziesz przyznawał Hitlerowi pośmiertnych zwycięstw”. Według niego Żydzi są zobowiązani, „aby pamiętać całym sercem i duszą męczenników Holokaustu, aby nie zaginęła pamięć o nich”.

Zanim w Izraelu – w nawiązaniu do powstania w getcie warszawskim – ustanowiono Dzień Pamięci o Holokauście (Jom ha-Szoa), zanim Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło dzień wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu, Żydzi w diasporze mieli własny dzień pamięci i był nim i był nim 19 kwietnia. Święto, które gromadziło wszystkich – syjonistów, bundowców, Żydów religijnych i ateistow. Polscy Żydzi tego dnia spotykali się pod warszawskim pomnikiem Bohaterow Getta, w miejscach związanych z martyrologią Ąydów lub w klubach Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce. Zawsze wiedzieli, ze jest to dzień pamięci żydowskiej. Wbrew temu, co na przestrzeni kilkudziesięciu lat próbowano im narzucać, nadając powstaniu w getcie warszawskim nowe polityczne znaczenie, instrumentalizując je i włączając w nurt ogólnej walki z faszyzmem.

piszą autorzy publikacji.

Wydany w ramach obchodów 80. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim album jest publikacją polsko-angielską. Jest dostępny na stronie sklepu MGW: http://bitly.pl/TYDXd.